Dr. Nevia Delalle: Njega kože na +35 °C

Cijelu ste se zimu podvrgavali raznim dermatološkim postupcima, mikrodermoabraziji, mezoterapiji, kemijskim pilinzima, laserskim postupcima, a sunce je sve jače i sigurno se pitate što dalje? Postoji li način da postignute rezultate zadržite?

Znamo kako na proces starenja utječu i vanjski čimbenici tzv. fotostarenje. Pojačanim i svakodnevnim izlaganjem suncu potaknut ćemo pad broja elastičnih i kolagenih vlakana, a crte lica će postati izražajnije uz sve dublje bore. Kao obrana melanocita od sunca, javit će se solarne pjege. No, ukoliko se na vrijeme započne pravilno odabrana lokalna terapija uz adekvatnu zaštitu od vanjskih utjecaja, sigurno ćete jesen dočekati zadovoljni svojim izgledom.


Bore

Smanjena  količina hijaluronske kiseline uz gubitak volumena vezivnog tkiva dovodi do nastanka bora. Mimičke bore nastaju kontrakcijom mimičke muskulature u kombinaciji s gubitkom elastičnosti. Statičke bore posljedica su fotostarenja te gubitka i degeneracije kolagenih i elastičnih vlakana.

Možemo reći kako su bore ožiljkasto tkivo nastalo gubitkom elastičnosti kože i ne mogu se ukloniti lokalnim preparatima. Kombinacijom neablativnog laserskog postupka kojim potičemo sintezu kolagena i popunjavanjem bora fragmentiranom hijaluronskom kiselinom (filerima) postižemo odlične rezultate. A tijekom ljeta primjenom učinkovitih preparata održavamo učinjeno. Okluzija čistom hijaluronskom kiselinom posebnom tehnikom dugo će zadržati svjež izgled lica, uz obaveznu primjenu lokalnih preparata s visokom zaštitnim faktorom 50+.

 


Lokalna terapija

Cilj lokalne terapije je očuvanje regeneracijske sposobnosti kože, oporavak nastalih oštećenja dugogodišnjim izlaganjem suncu. No, cilj je i nadoknada aktivnih sastojaka koji su nestali ili su prisutni u znatno manjoj mjeri – povećanje sjaja, ublažavanje plitkih bora, pigmentacije i crvenila te poboljšanje kontura lica.

Primarna prevencija započinje fotoprotekcijom uz primjenu preparata s antioksidativnim djelovanjem. Koži je potrebno dati dovoljno vlažnosti što se postiže ceramidima, hijaluronskom i masnim kiselinama, trigliceridima, linoleinskom kiselinom, glicerinom itd. Važno je ograničiti izlaganje suncu i svakodnevno primjenjivati preparate s visokim zaštitnim faktorom kako bi spriječili daljnja oštećenja slobodnim radikalima.


Koje preparate izbjegavati?

Tijekom ljeta treba izbjegavati sve preparate s alfa i beta hidroksi kiselinama te retinoide. Zbog velike osjetljivosti na sunce nastaju brojne nuspojave, a među njima hiperpigmentacije kojih se teško riješiti.

Također, hormonski suplementi u kombinaciji sa suncem nisu baš najsretnije rješenje. Tome u prilog ide i trudnoća kada ni najveći šeširi i naočale veličine tanjura ne mogu spriječiti tamno smeđu mrlju na čelu, obrazima i iznad usana. Ako ne možete izbjeći neke od navedenih preparata, koristite zaštitne faktore s UVA i UVB filtrima uz izbjegavanje sunca od 11 do 17h.

Antioksidansi, vitamini C i E, selen, cink, beta-karoten, melatonin i drugi, koje ne nabrajam radi preosjetljivosti na sunce, mogu se nanositi prije zaštitnog faktora. Osnovna uloga im je uklanjanje slobodnih radikala. Oksidativni stres dovodi do oštećenja te smrti stanica i tkiva, izaziva depolimerizaciju hijaluronske kiselina i oksidaciju kolagena u koži te potiče fotosenzitivnost i preuranjeno starenje.

Antioksidansima održavamo vlažnost kože i stimuliramo stvaranje novih stanica. Neki od njih imaju efekt izbjeljivanja, poboljšavaju cirkulaciju i potiču kolagenu produkciju.

Vitamin C peterostruko povećava sintezu kolagena, poboljšava elastičnost kože, izbjeljuje kožu i ublažava bore.

Vitamin E djeluje kao zaštita od UV zraka, ubrzava procese cijeljenja, a sinergistički djeluje s vitaminom C, koenzimom Q10  i selenom.

Melatonin poznat i kao hormon mraka i sna primijenjen na kožu nakon izlaganja suncu smanjuje crvenilo i štiti od UV zračenja. Ima i antioksidativno djelovanje, obnavlja DNA, stimulira produkciju kolagena i elastina te uklanjanja hiperpigmentacije. Primjenjuje se samostalno ili u kombinaciji s vitaminima C i A.

Ipak, nije sve ni tako loše. Nakon kupanja u moru i nanošenja nekog od navedenih preparata napravit ćete blagi mehanički piling kože zahvaljujući osušenoj soli na licu. A nakon kratkog izlaganja suncu boja će biti ujednačena. Samo nemojte pretjerati s izlaganjem suncu!

Dr. Nevia Delalle: Koža lica u pedesetima

Dr. Nevia Delalle: Hiperpigmentacije i kako ih se riješiti

Dr. Nevia Delalle: Sreća i zadovoljstvo tajna su blistave kože

dr. med. Nevia Delalle

Dermatovenerolog s internacionalnom specijalizacijom iz anti-aging medicine te korektivne i estetske dermatologije. Slobodno vrijeme najradije provodi pod morem, u svim krajevima svijeta.

WordPress Ads